eksperci zadaj pytanie
Pierwsza społeczność ludzi z HIV, AIDS i wszystkich tolerancyjnych osób
 
Nowa strona 1

Wykrywanie wirusa HIV


Test wykrywający obecność antygenu lub przeciwciał przeciw HIV jest jedynym sposobem na to, aby dowiedzieć się, czy jesteś zakażony HIV. Na czym polega ten test? W jakiej sytuacji możesz, a w jakiej powinieneś go wykonać?

Zrobienie sobie testu jest bardzo osobistą decyzją. Jedynie bezpośrednio zainteresowana osoba powinna zadecydować o tym, czy wykonać to badanie oraz bardzo poważnie przemyśleć swoje postanowienie.


Poznanie prawdy i stwierdzenie, że jest się zakażonym HIV może całkowicie zmienić nasze dotychczasowe życie. Bardzo istotna jest wówczas pomoc doświadczonego lekarza lub psychologa, profesjonalnie zajmującego się poradnictwem w tej dziedzinie. Profesjonalnie przeprowadzone poradnictwo uświadomi w pełni co oznacza wykonanie testu.


Stwierdzenie u badanej osoby zakażenia HIV może być silnie stresującym wydarzeniem i wywołać poważne zmiany zarówno w psychice jak i w całym życiu człowieka.


Większość osób decyduje się na zrobienie testu, aby upewnić się, że nie jest zakażona. Nieodzowne jest otrzymanie poradnictwa od terapeuty zarówno przed, jak i po wykonaniu testu, a zwłaszcza gdy trzeba omówić z pacjentem, co naprawdę oznacza dla niego seropozytywny wynik testu.


Pamiętaj o tym, że każdy pacjent ma prawo do zachowania anonimowości i poufności w takich sytuacjach.

Na czym polega test?


Test wykrywa obecność antygenu lub przeciwciał anty- HIV w naszej krwi. Przeciwciała wytwarzane są przez nasz system immunologiczny jako odpowiedź organizmu na zakażenie. Mają za zadanie zwalczanie wszelkich czynników chorobowych. Zadaniem testy jest stwierdzenie, czy w organizmie osoby wykonującej test obecny jest antygen wirusa, lub czy jej organizm wyprodukował przeciwciała – reakcję na obecność HIV.


- Test nie stwierdza AIDS. Opisany powyżej test daje nam jedynie odpowiedź, czy zostaliśmy zakażeni HIV. Test nie odpowie na pytanie, czy mamy AIDS. Również w przypadku, gdy zostało wykryte HIV nie można określić, kiedy nastąpi u badanej osoby rozwój AIDS.


Test polega na badaniu próbki krwi pobranej zazwyczaj z żyły na przedramieniu. Próbkę krwi przesyła się następnie do laboratorium, w celu przeprowadzenia testu na obecność przeciwciał HIV. Wyniki testu znane są zwykle po upływnie tygodnia, choć niektóre przychodnie oferują możliwość odebrania wyników badania już następnego dnia.


Jeżeli sądzisz, że mogłeś zakazić się HIV, powinieneś skorzystać z porady lekarza. Możesz też uzyskać pewne informacje, korzystając z telefonu zaufania HIV, AIDS lub w specjalistycznych przychodniach.


W niektórych miastach w naszym kraju istnieje możliwość wykonania bezpłatnych i anonimowych testów w kierunku zakażenia HIV.


Szczegółowych informacji udziela Ośrodek Informacji przy krajowym centrum ds. AIDS, tel. (0-22) 331 77 66 (pon.-pt. 8:00-16:00) lub Ogólnopolski Telefon Zaufania AIDS, tel. (0-22) 692 82 26 czynny całą dobę. Informacje można również uzyskać w Poradni Internetowej HIV i AIDS www.aids.gov.pl. Lista punktów konsultacyjno-diagnostycznych, wykonujących testy w kierunku HIV, dostępna jest także na stronie www.aids.gov.pl


Co oznacza wynik testu?


- Negatywny wynik testu. Oznacza to, że antygen wirusa, ani przeciwciała anty-HIV nie zostały wykryte w Twoim organizmie. Jednak nie zawsze znaczy to, że nie jesteś zakażony HIV. Zazwyczaj potrzebny jest okres dwóch tygodni do trzech miesięcy, aby można było wykryć zakażenie HIV przesiewowymi testami laboratoryjnymi. Czasami trwa to nawet jeszcze dłużej. Ze względu na tę specyficzną sytuację, termin wykonania testu należy zawsze przedyskutować z lekarzem lub przeszkolonym w tym zakresie terapeutą, lub gdy test został już wykonany, może zaistnieć potrzeba powtórzenia tego badania. Nie zakładaj z góry, że nie jesteś zakażony, dopóki nie potwierdzi tego wynik testu.

Negatywny wynik testu nie znaczy, że nie możesz zakazić się HIV w przyszłości. Jeśli będziesz zachowywać się w ryzykowny sposób, możliwość zakażenia zawsze istnieje.


- Pozytywny wynik testu (potwierdzony testem Western blot). Oznacza to, że przeciwciała anty-HIV zostały wykryte w Twojej krwi, a więc jesteś zakażony HIV. Osoba, która otrzymała pozytywny wynik testu będzie już zakażona przez całe życie. Pozytywny wynik testu nie wskaże jednak, kiedy dana osoba się zakaziła, lub kiedy zachoruje na AIDS. Pozwoli jednak w sposób fachowy prowadzić kontrolę systemu odporności tego człowieka oraz zastosować leczenie, które będzie opóźniało postęp choroby i chroniło pacjenta przed innymi infekcjami. Każdy, kto chce się poddać testowi, powinien przemyśleć bardzo dokładnie, dlaczego robi ten test. Musimy zdać sobie sprawę również z tego, jakie znaczenie będzie maiła dla nas wiadomość o pozytywnym wyniku testu. Warto zastanowić się również nad tym, czy w przypadku, gdy nie zdecydujemy się wykonanie testu, będziemy mogli nadal żyć spokojnie.


Pamiętaj!


Jeśli sądzisz, że możesz być zakażony HIV, powinieneś skontaktować się z lekarzem lub odpowiednio przeszkolonym terapeutą, zanim poddasz się testowi.


W wielu krajach istnieją telefony zaufania - anonimowe linie, które oferują pomoc w sprawach związanych z HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową.


Potrzebne Ci numery telefonów znajdziesz w książce telefonicznej wraz z adresami specjalistycznych przychodni i poradni.

 
 dodajto

tem_f.gif Wielkanoc

post_f.gif [cytat] To proszę i za mnie wypić W ...

tem_f.gif Cztery lata i dość.

post_f.gif [cytat] No nie dokładnie.... Ja bym ...

tem_f.gif Leki w szpitalu

post_f.gif Nawet w zakazniaku nie dajo arv trzeba ...

Szukaj po województwie

warmińsko-mazurskie podlaskie pomorskie zachodnio-pomorskie mazowieckie lubelskie kujawsko-pomorskie wielkopolskie lubuskie dolnośląskie łódzkie podkarpackie świętokrzyskie opolskie śląskie małopolskie Wybierz region

Powered by studio-fi Hosted by Pozytywni.net
Copyright pozytywni.net. All Rights Reserved.